جمعه, ۰۲ مهر ۱۴۰۰

کرونا و درخواست رسیدگی و تامین واکسیناسیون برای همه

دولت و برخی نهادهای مذهبی که از دولت پول‌های هنگفت دریافت می کنند بدون توجه به درخواست‌های مردم مراسم محرم و عاشورا تاسوعا را با تعداد زیادی مردم در برخی مساجد برگزار کردند. این مراسم در شرایط بسته شدن بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک ایران بخاطر شیوع کرونا و ظاهرا رسیدن به " پیک پنجم "  و همزمان است با تعداد جانباختگان کرونا به مرز ۷۰۰ نفر در روز. دولت روحانی با وعده‌های سر خرمن و سر دواندن مردم

برای تامین واکسن رایگان و همگانی جایش را به دولت رئیسی داد. ولی اکثر وعده‌های دولت روحانی به مرحله انجام نرسید و دورویی و دروغگویی حاکمان اسلامی بازهم بر زخم‌های مردمی که هر روزه آشنایان و اقوام و بستگان خود را ناشی از ویروس کرونا از دست می دهند، نمک پاشید. خامنه‌ای به عنوان پرقدرت‌ترین و راس رژیم اسلامی ورود برخی واکسن‌ها از جمله واکسن فایزر را ممنوع کرد و قول داد که واکسن ایرانی برکت بزودی آماده خواهد شد. اما زمانی که واکسن ایرانی آماده نشد از بخش خصوصی و شرکت‌های دارویی درخواست ورود واکسن کرونا کرد. این درخواست وقتی صورت گرفت که واکسن در سطح جهانی کمیاب شده بود و کشورهای ثروتمند جهان مقادیر بالایی از آنرا ذخیره کرده بودند. کسانی که در این مدت به سیاست‌ها و نحوه مدیریت جمهوری اسلامی در مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از شیوع بیشتر آن اعتراض کرده بودند، از کار اخراج و یا زندان شدند. واکسن‌هایی که قرار بود مجانی و همگانی باشد سر از بازار آزاد در آوردند و برخی واکسن‌ها تا ۶ میلیون تومان هم به فروش رفت. اقشار و طبقات مرفه‌تر جامعه برای فرار از هرج و مرج موجود با سفر به ارمنستان و ترکیه و دیگر کشورها خود را واکسینه کردند و طبقات فقیر همچنان زیر بار کمر شکن قیمت داروها و واکسن در بازار آزاد خم شده‌اند. بیمارستان‌ها پر از بیماران کرونایی است. و حتی تخت خواب کافی برای بیماران وجود ندارد و بسیاری از بیماران در راهروی بیمارستان شب را به صبح می رسانند. کادر درمانی زیر فشار خرد کننده‌ای از کار قرار دارند ولی با تمام کار شکنی‌ها و دخالت عناصر امنیتی با احساس عمیق وجدان انسانی به کار ادامه می دهند. هر چند که رژیم اسلامی با بی مسئولیتی و بی لیاقتی به مسئله برخورد کرده است اما کادر درمانی در ایران با سخت کوشی سعی کرده است که کمبود مدیریت و امکانات را با کار خود جبران کند. آنها سربازان جدی جنگ علیه کرونا هستند. تا به حال بسیاری از پزشکان و پرستاران خود به ویروس کرونا آلوده شده و جان خود را از دست داده‌اند و یا ناشی از فشار کار سخت دچار ناراحتی های عصبی و جسمی شده‌اند. جا دارد که به این انسان وظیفه شناس درود فرستاد. مردم ما همیشه قدر و منزلت آنها را ارج می نهند و حتما در مبارزه بخاطر درخواست‌های محقانه‌شان در کنار آنها خواهند بود.

آمار افراد آلوده و نیز درگذشتگان کرونا در چند ماه اخیر بشدت بالا رفته است ولی رژیم اسلامی جان انسان‌ها برایش مهم نیست. در خبرها آمده است که انواع و اقسام واکسن‌های کرونا در بازار آزاد وجود دارد. وقتی معلوم می شود که اکثر شرکت‌های دارویی متعلق به افراد امنیتی و یا نزدیک به حاکمیت است دلیل این بالا رفتن تعداد و قیمت در بازار آزاد روشن می شود. سودی که شرکت‌های دارویی از این بازار آزاد می برند، آنچنان بالاست که می تواند بودجه برخی از نهادهای دولتی و جیب‌های گشاد آخوندها و آقازاده‌ها را پُر کند.

در مقایسه با مقدار دوز واکسنی که در بین مردم توزیع و تزریق شده با کشورهای دیگر دنیا سهم ایران بر اساس گفته‌های رسمی رسانه‌های دولتی تا به حال که این نوشته تهیه شده است ۱۳ در صد برای یک دوز می باشد که در مقایسه با ۶۵ تا ۸۵ در صد در کشورهای اروپایی و چین و آمریکا بسیار ناچیز است. برعکس پزشکان و پرستاران که سعی به درمان همگانی از مردم و مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارند و مدیریت آنها بشدت سود جویانه و طبقاتی برخورد می کنند. از بستگان مریض تقاضا می شود پیش پرداختی به بیمارستان بپردازد و داروها را از بازار آزاد تهیه کند. در این زمینه دولت تعهدهای خود را فراموش می کند ولی اگر کسی در بیمارستان به این مسئله اعتراض کند یا کارش را انجام نمی دهند و یا او را بیرون می اندازند. در خبرها آمده است که بسیاری از بیماران کرونایی در محوطه حیاط بیمارستان‌ها درگذشته اند و طبقات ثروتمند نه تنها دکتر بلکه وسایل بیمارستانی را جهت مداوای خود و خانواده‌هایشان یا خریده‌اند و یا به خانه برده‌اند. ویروس کرونا چهره واقعی نابرابری اجتماعی و فاصله فقر و ثروت را هر چه بیشتر آشکار کرد. حتی در آلوده کردن افراد هم این ویروس ، طبقات فقیر را که قادر به فاصله اجتماعی و دنباله روی از قوانین پیشگیرانه بهداشتی نیستند بیشتر آلوده کرده است. آنها مجبور هستند بصورتی طولانی مدت در محیط‌های کاملا شلوغ بدون وسایل بهداشتی کار کنند. از مواد غذایی کمتر و کم کیفیت و ارزانی استفاده کنند. در سفره‌های آنها به اندازه کافی پروتئین و ویتامین‌های اولیه یا وجود ندارد و یا آنقدر کم است که قادر نیست سیستم دفاعی بدن را تغذیه کند. در سفره بسیاری از طبقات فرودست اجتماعی گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان قابل خرید نیست. گوشت به یک غذای لوکس تبدیل شده است. قیمت میوه و سبزیجات که همیشه یکی از ارزان‌ترین مواد غذایی بوده است آنچنان سرسام آور بالا می رود که کارگران و زحمت‌کشان قادر به تهیه دائم آن نیستند. آنها وقتی نمی توانند شکم خانواده‌های خود را سیر کنند چگونه می توانند داروهای ضد کرونایی از بازار آزاد را بخرند. به همین دلیل واکسن رایگان و همگانی حق اولیه تمامی مردم است و رژیم جمهوری اسلامی حق ندارد که آنها را در بازار آزاد برای سود آوری بفروشد. تامین بهداشت حق اولیه تمامی انسان‌ها نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای جهان است. اما سرمایه‌داری طماع و پول پرست، سرمایه‌داری که همه چیز را به کالا و خرید و فروش و بهره کشی تبدیل کرده است قادر نیست که حقوق اولیه مردم جهان را تامین کند. در شرایطی که بودجه یک روز نظامی جهان می تواند چندین سال بهداشت و آموزش عمومی را برای کل مردمان کره زمین تامین کند. آمار جان باختگان کرونا در کمتر از دو سال سر به میلیونها نفر می زند. نیمی از مردم جهان از غذا و آب و بهداشت و آموزش و مسکن اولیه برخوردار نیستند. سود کمپانی‌هایی که واکسن کرونا را تهیه کرده‌اند سر به میلیاردها دلار می زند. کرونا فقر را گسترش و ثروت را متمرکز تر کرده است. در ایران این روند بصورت بی رحمانه‌تر و شدیدتری اتفاق افتاده است.

کسانی که با دروغ، سود جویی و فریب باعث از دست رفتن جان انسان شده‌اند بایستی جوابگو باشند. مردم ما همانطور که قاتلین فرزندان خود را نه می بخشند و نه فراموش می کنند با رهبران فاسدی که وضعیت اسفناک کنونی را در جامعه بوجود آورده‌اند به همان شیوه برخورد خواهند کرد. در خواست واکسیناسیون جمعی و رایگان یک خواست محقانه است بایستی از آن حمایت کرد.

ع.غ

mod_easyslider

سخنان اسماعیل بخشی در گردهمآئی کارگران هفت تپه

بخشی از برنامه مراسم یادبود رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) در هامبورگ