پنجشنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۰
تاریخ وحشتناک شرکتهای غول پیکر دارو سازی (بیگ فارما)

خوانندگان عزیز رنجبر، این مقاله افشا گر شرکتهای غول پیکر داروئی در ایالات متحده و اروپا است که نگارندگان این مقاله، دکتر جیمز انجل و نک دیردن (در سایت تحقیقات جهانی) منابع زیادی را در مقاله شان ذکر کردند که در صورت نیاز می توانید به مقاله مربوطه رجوع کنید.

بررسی مهمی توسط  اکنون عدالت جهان. « چرا ما نباید اجازه دهیم شرکتهای غول پیکر داروئی در کنترل ویروس کووید – ۱۹ به مردم پاسخ گو نباشند »

 هر راه حل طولانی مدت به منظور جلوگیری از این ویروس کشنده کووید – ۱۹ باید شامل کشف و توزیع عادلانه یک واکسن مؤثر و گزینه های درمانی باشد. با این حال، دولت ها در سراسر جهان مسئولیت راه حلهای کووید – ۱۹ را به شرکتهای غول پیکر داروئی می دهند، آنها سابقه خطرناک و طولانی مدت در اولویت قرار دادن سود شرکتها بر سلامتی مردم را دارند. تولیدات این شرکتهای داروئی از بزرگترین و سود آورترین تولیدات در جهان است. بسیاری از شرکت های انفرادی که « غول داروسازی عظیم » را تشکیل می دهند بیش از اکثریت کشورهای کره زمین از درآمد نجومی سالانه برخوردار هستند. به عنوان مثال، قضاوت نسبت به درآمد شان، جانسون و جانسون حتی از کشورهای ثروتمندی مانند نیوزیلند و مجارستان ثروتمند ترند. درآمد شرکت غول پیکر فایزر از کویت یا مالزی نفت خیز بیشتر است.

مادرنا را کنار بگذارید، که در حال حاضر هیچ محصولی ارائه نداده، شش شرکت غول پیکری که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند، در سال گذشته ۲۶۶ میلیارد دلار درآمد کسب کردند، ۴۶ میلیارد دلار سود خالص داشتند. این ارقام را در مقایسه با برنامه بی سابقه هزینه های عمومی ایالات متحده برای تولید واکسن، که می تواند به ۱۸ میلیارد دلار برسد، در نظر بگیرید، اما در حال حاضر حدود ۱۱ میلیارد پوند است که بیشتر این مبالغ به شرکتهای ثروتمند تعلق یافته که در این بخش شرح داده شده است.

بسیاری از مفسران به کار برخی از این شرکتها در سال ۲۰۲۰ نگاهی انداخته اند – تولید واکسن با سرعتی فوق العاده خطرناک – و نتیجه می گیرند که مشکلات با این شرکتهای غول پیکر دارو هر چه باشد، آنها توانستند تقریبا کالا ها را به بازار تحویل دهند.

اما، این به این دلیل است که بسیاری از عناصر مهم توضیحات به فراموشی سپرده شده است، اگر این عناصر با هم جمع شوند نشان میدهد که مدل دارویی فعلی واقعاً دارای نقض جدی است، چرا که تنها تلاش آنها به منظور افزایش سود سهام داران خود می باشد و نه سلامت میلیونها جمعیت سالم تر. پیگیری برای افزایش سود هر چه بیشتر باعث وحشتناک ترین رفتارها علیه خواستها و سلامت شهروندان شده است.

مواردی را که بررسی می کنیم شامل شرکتهای غول پیکر زیر می باشد:

گلکسو اسمیت کلاین (1 )،  کمتر از ده سال پیش با ۳ میلیارد دلار جریمه نقدی محکوم شد، زیرا اعتراف کرد که به پزشکان در ایالات متحده آمریکا با دادن امتیازات مالی و غیره آنها را وادار به تجویز دارو های نامناسب ضد افسردگی به کودکان کرده است. پزشکان و همسران آنها به هتل های پنج ستاره، با پرداخت ۷۵۰ دلار پول نقد و دسترسی به غواصی، گلف و ماهی گیری در اعماق دریا منتقل می شدند. این شرکت هم چنین مقاله ای در ژورنال پزشکی منتشر کرد که به طرز گمراه کننده ای در مورد ایمنی بودن این دارو برای کودکان توضیح می دهد، و سپس با استفاده از این تبلیغ سعی در جا انداختن هرچه بیشتر داروی مضر خود شد.

گلکسو اسمیت کلاین هم چنین در انگلیس به دلیل پرداخت به تولید کنند گان داروهای عمومی (جنریک) به منظور ایجاد تأخیر در این دارو ها به بازار جریمه شده است، و قیمت دستگاه استنشاق کننده آسم را تقریبا ۱۸ در صد در بازار ایالات متحده افزایش داد تا جائیکه قیمت تا ۳۰۰ دلار در ماه افزایش داده شد که به این شرکت جنایتکار داروئی کمک کرد تا ارزش این شرکت را به ۱۰۰ میلیارد دلار برساند.

فایزر با ۵۲ میلیارد دلار درآمد و ۱۶ میلیارد دلار سود در سال گذشته، در زمره سود آور ترین شرکتهای جهان در سال گذشته قرار گرفت. در سال ۲۰۱۳ ُ یک بررسی موردی یک نمونه کوچک از چگونگی رسیدن به این موقعیت را نشان داد. فایزر و توزیع کننده آن در انگلیس، فلین، قیمت داروی ضد بیماری سرع را که ۴۸ هزار نفر بیمار در انگلیس به آن متکی بودند، افزایش داد.

در نتیجه، هزینه سازمان "خدمات بهداشت ملی" برای کپسول ها از حدود ۲ میلیون پوند در سال ۲۰۱۲ به ۵۲ میلیون پوند در سال ۲۰۱۳ با افزایش بسته های ۱۰۰ میلی گرمی دارو از ۲.۸۳ پوند به  ۶۷.۵۰ پوند، افزایش یافت، قبل از اینکه در ماه می به ۵۴ پوند کاهش یابد. بطور کلی عمده فروشان و داروخانه های انگلیس با افزایش قیمت ۲۳۰۰ درصد تا ۲۶۰۰ در صد روبرو شدند.

در ضمن، آزمایش شرکت فایزر در مورد داروهای جدید آز۲۰۱۳ تا به امروز به ۶۲ میلیارد دلار رسید. افزایشی در طی شیوع مننژیت در کانو، نیجریه شرکت را به مدت بیست سال با ادامه کاری (سود دهی) مشغول کرد و گزارش شده که الهام بخش رمان « باغبان ثابت » از جان لوکرر است. فایزر داروی جدیدی را در طی شیوع مننژیت جدی و وخیم آزمایش کرد.

اما یک کارمند ادعا کرده است که محاکمه فایزر قوانین اخلاقی را نقض کرده است و متعاقب آن در سالهای بعد چندین پرونده قضایی در نیجریه و ایالات متحده آغاز شده است، با این مطالبات که رضایت والدین را جلب نکرده اند چون آنها را متوجه نکرده بودند که فرزندان آنها در بخشی از آزمایشات تجربی قرار گرفتند. سرانجام، فایزر موافقت کرد که مبلغ ۷۵ میلیون دلار به دولت کانو بپردازد و هم چنین مبلغ ۱۷۵۰۰۰ دلار به والدین چهار کودک مبتلا در دادگاه بپردازد البته،  منوط بر اینکه هرگونه تخلف را انکار کند.

در سال ۲۰۱۳ شرکت داروئی گلید با انتقادات گسترده ای نسبت به قیمت گذاری داروی جدید هپاتیث سی (و درمان احتمالی کووید – 19)، به نام  سووالدی مواجه شد، که برای یک دوره ۱۲ هفته ای با ۸۴۰۰۰ دلار به بازار ایالات متحده عرضه شد. تحقیقات کمیته سنای ایالات متحده به این نتیجه رسید: « این همیشه برنامه حساب شده شرکت داروئی گلید بود که سود خود را به حد اکثر برساند و دسترسی و مقرون به صرفه بودن هرگز در دستور کار این شرکت نبوده. » داروی بعدی شرکت داروئی (هپاتیث سی) گلید، به نام هاروانی را ۹۵۰۰۰ دلار قیمت گذاری کرد، پس از انتشار این دارو ها، سود شرکت داروئی گلید پنج برابر شد و به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسید. در واقع با داروهای هپاتیث سی فروش این شرکت از سال ۲۰۱۳ تا به امروز به ۶۲ میلیارد دلار رسیده است.

در حالیکه، شرکتهای داروئی معمولا ادعا می کنند که برای جبران هزینه های بالای تولید، قیمت های بالا ضروریست، این نوع ادعا در مورد داروی سووالدی مضحک به نظر می رسد. به گفته پروفسور جفری ساکس، شرکت داروئی گلید ممکن است مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار برای تحقیق و توسعه این دارو هزینه کرده باشد،  این رقمی است که فقط در طول چند هفته فروش در ایالات متحده جبران می شود. گروه حامیان آمریکائی برای عدالت مالیاتی، با توهین به این شرکت، آنرا متهم کردند که با انتقال برخی از داروهای اختراعی خود به ایرلند، با کاهش ۱۰ میلیارد دلار بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، دوره ای که سود این شرکت از هپاتیث سی افزایش یافته بود، مالیات خود را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش داده است.

بزرگترین شرکت دارو سازی در جهان، جانسون و جانسون، در سال گذشته ۸۲ میلیارد دلار درآمد داشت که ۱۵ میلیارد دلار آن سود خالص بود. این شرکت هفتمین شرکت سودآور در ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ بود و در زمره ۳۰ شرکت از سودآور ترین شرکتها در جهان بود. شاید تعجب آور نباشد چون این شرکتها به خواست خود قیمت داروها را بدون نظارت هیچ مقام دولتی افزایش میدهند. به عنوان مثال، بین سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ این شرکت ٪۱۹ داروی سرطان  لوکیمیا و پروستات را افزایش داد، هم چنین ٪۱۶ قیمت داروی اچ آی وی را افزایش داد.

جانسون و جانسون حق ثبت اختراع بداکوئیلین را دارد – یکی از تنها سه داروی جدید سل که طی بیش از ۵۰ سال تولید می شود. اما، علیرغم سرمایه گذاری توسط شهروندان (عموم) و یارانه های داروئی که پنج برابر سرمایه گذاری شده توسط جانسون و جانسون، این شرکت تنها شرکتی است که حق فروش دارو در کشورهای دیگر را دارد. پزشکان بدون مرز که به تولید دارو کمک کرده اند، جانسون و جانسون را به دلیل هزینه های ممنوعیتی که برای دسترسی ایجاد کرده، انتقاد کرده و استدلال می کند که این دارو می تواند با سود فقط ۲۵ سنت در روز تولید شود و بنابراین باید بیش از یک دلار در روز بفروش رود – ۶۰۰ دلار برای یک درمان ۲۰ ماهه. کم ترین قیمتی که جانسون و جانسون این دارو را بفروش می رساند دو برابر می باشد، در کشورهایی که واجد شرایط خرید از طریق تسهیلات جهانی دارو نیستند – از جمله اندونزی، فیلیپین، و آنگولا قیمت فروش بسیار بالاتر است.

فایزر و گلکسو اسمیت کلاین واکسن مهمی برای ذات الریه تولید کردند، که پزشکان بدون مرز ادعا می کنند که بسیاری از کسانی که به این دارو نیاز دارند بسیار گران است. در حالیکه پزشکان بدون مرز به اصطلاح کاهش قیمت برای کشورهای با درآمد پائین را بدست آورده است. این سازمان معتقد است که این قیمت ها به اندازه کافی کاهش نیافته، زیرا هزینه یک واکس هنوز ۹ دلار برای یک کودک در فقیرترین کشورها تعیین شده و تا ۸۰ دلار برای هر کودک برای کشورهای با درآمد متوسط که شرایط لازم را ندارند تعیین شده. کمپین کنند گان ادعا می کنند: فایزر و گلکسو اسمیت کلاین در ۱۰ سال گذشته بیش از ۵۰ میلیارد دلار از فروش واکسن پنوموکوک بدست آورده اند که فایزر بخش عمده از این سهم درآمد را به چنگ آورده است. امروزه ۵۵ میلیون کودک در سراسر جهان به واکسن ذات الریه دسترسی ندارند و این بیشتر به دلیل گرانی این واکس است.

شرکت غول پیکر داروئی سنوفی در فرانسه می باشد که سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار درآمد داشته که ۳ میلیارد آن سود خالص بوده. این شرکت متهم به افزایش قیمت انسولین لانتوس شده، آنها همه ساله در ایالات متحده بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ مبلغ ۲۲ میلیارد دلار پول شهروندان (عمومی) را از طریق مدیکر و مدیکید به این شرکت به منظور خرید این دارو پرداخت شده. سنوفی با بایگانی ۷۴ نوع درخواست ثبت اختراع، جلوی ظهور رقابت برای لانتوس را در ایالات متحده گرفت.

در ماه می ۲۰۲۰، استروزنکا شرکت شل را به منظور تبدیل شدن به با ارزش ترین شرکت در انگلستان از طریق سرمایه بازار (ارزش کل سهام برجسته یک شرکت) با ٪۱۵ سود سهام در سال جاری، ۱۱۵ میلیارد پوند انگلیسی به چنگ آورد. این شرکت هم به جلوگیری از رقابت عمومی در بازار متهم شده است.

دیوان عدالت اروپا تصمیمی را که کمیسیون اروپا تایید کرده، استروزنکا به اتهام سوء استفاده از موقعیت خود در بازار برای تأخیر انداختن معرفی داروی جنریک درمان زخم معده (به نام لوسک) مقصر شناخته شد. هنگامیکه استروزنکا نسخه دوم لوسک را به بازار معرفی کرد، این شرکت مجوز بازار لوسک را در چندین کشور لغو کرد. این اقدام شرکت غول پیکر استروزنکا باعث شد تا داروی جنریک لوسک که ارزانتر از داروی اصلی است وارد بازار نشود و به همین دلیل به دستور دادگاه وادار شد ۵۳ میلیون یورو جریمه بپردازد.

این مطالعات موردی نمونه های ذاتی مدل فعلی شرکتهای غول پیکر داروئی است. بطور خلاصه، این شرکتهای غول پیکر داروئی به دلیل نیاز به بازدهی سود کلان توسط تعداد انگشت شماری از شرکتهای عظیم و حریص هدایت می شوند. در سالهای اخیر، شرکتهای داروئی اغلب هزینه های بیشتری را برای خرید سهام به منظور بالا نگه داشتن قیمت سهام و پرداخت سود سهام به سهام داران ثروتمند هزینه کرده اند، اما در مقایسه، خبری از فعالیت در مورد تحقیقات و توسعه داروی جدید نیست. بسیاری از داروهای اساسی، مانند آنتی بیوتیک های موج جدید، در حال حاضر ساخته نمی شوند چون این شرکتهای غول پیکر داروئی معتقدند که سود کافی در این زمینه برای آنها وجود ندارد.

در مواردی که حقیقتا تحقیقات مفیدی در باره داروهای ضروری انجام می شود، معمولا با بودجه عمومی انجام می گیرد. با این حال شرایط کمی برای این بودجه در نظر گرفته شده است و شرکتهای داروئی مجازند تا بیست سال از حق ثبت اختراع این داروها استفاده نمایند و از این طریق عرصه را به انحصار خود درآوردند و قیمت ها را تعیین کنند. این وضعیت بطور مصنوعی و ناخوشایند داروها را با قیمتهای مقرون به صرفه در بازار محدود می کند و تمام این فعالیتهای غیر انسانی فقط به خاطر حفظ سود بسیار بالا برای این شرکتهای غول پیکر داروئی می باشد.

متأسفانه، ما میتوانیم این مشکلات را در تولید واکسن ها و درمان های ویروس کورونا مشاهده کنیم.

در اوایل ماه نوامبر ۲۰۲۰، فایزر وقتی خبر داد که واکسن تولیدی این شرکت بیش از ٪۹۰ در جلوگیری از ویروس کووید – ۱۹ مؤثر است، خبرهای تیتر تمام اخبار روز جهان شد. این آگهی توجه به این واقعیت را جلب کرد که فایزر تاکنون قولی برای محدود کرد سود خود نداده است و بیش از یک میلیارد دوز را به دولت های ثروتمند که تنها ٪۱۴ جمعیت جهان را تشکیل می دهند وعده داده است. این ٪۸۲ از ۱.۳۵ میلیارد دوز را نشان می دهد که فایزر میگوید توانایی تولید آنرا تا پایان سال دارد. فایزر تمایل خود را برای حفظ تبت اختراع واکسن خود بطور صریح نشان می دهد. پیش بینی می شود داروی فایزر در سال ۲۰۲۱، 13 میلیارد دلار درآمد کسب کند. در حالیکه این شرکت با کمال بی وقاهتی اعلام می کند که هیچ گونه کمکی از مالیات دهندگان دریافت نکرده، شریک این شرکت برای تولید همین واکسن بودجه قابل توجه ای از دولت دریافت کرده است.

مادرنا هم چنین نتایج مثبتی را برای واکسن خود اعلام کرده است، اما در حال حاضر ۷۸۰ میلیون دوز به کشورهای ثروتمند فروخته است که ٪۷۸ از یک میلیارد ظرفیت تولید این شرکت تا پایان سال آینده می باشد. پول مالیات دهندگان در مجموع ۲.۵ میلیارد به تولید این واکسن کمک کرده است. گروه کمپینی عمومی شهروندان ادعا می کنند که « شهروندان مالیات دهنده ٪۱۰۰ هزینه تولید واکس مادرنا برای کووید -۱۹ را هزینه می کنند. » معهذا، ایالات متحده متعاقباً ۶۰۰ میلیون دوز خریداری کرده است، مبلغی که احتمالا ۸ میلیارد دلار برای مادرنا درآمد دارد. علاوه بر این، دو دوز مادرنا هر کدام به ترتیب ۶۴ دلار و ۷۴ دلار برای هر نفر تخمین زده می شود.

مادرنا، هم چنین پس از اعلام نتایج مثبت سهام این شرکت در بازار در ماه مه ۲۰۲۰، هنگامی که قیمت سهام به سرعت افزایش یافت، به دلیل حجم عظیم بازدهی به مدیران شرکت خود مورد انتقاد قرار گرفت، ساعاتی پس از اطلاع این خبر، دو مدیر این شرکت ۳۰ میلیون دلار سهام خود را بفروش رساندند. چند روز بعد سهام دار برجسته مادرنا یک میلیون سهام خود را به مبلغ ۶۹.۵ میلیون دلار بفروش رساند. مقامات پیشین کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفتند که این وقایع « بسیار مشکل ساز » بوده و قابل بررسی است. البته تا به امروز خبری از این بررسی نیست.

بخش قابل ملاحظه ای از این داروسازی تنها مقصودشان به چنگ آوردن سود های کلان که با هدایت تعداد انگشت شماری از شرکتهای غول پیکر هدایت می شوند. در سالهای اخیر این شرکتهای داروئی بیش از آنچه در تحقیق و توسعه داروهای جدید خرج کرده باشند، فکر سود آوری هر چه بیشتر برای سهام داران ثروتمند می باشند. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک های جدید چون برای این شرکتها سود آور نیست، در حال حاضر تولید نمی شوند. کاملا محتمل است که یک واکسن مورد اعتماد و درمانی میتوانست سریع تولید گردد و در جهت سلامت مردم متمرکز گردد، نه اینکه ساختاری حول ضرورت کسب هرچه بیشتر سود از این بیماری.

اما، اگر از نزدیک نگاه کنید خواهید دید خطرات ناشی از سپردن مراقبتهای بهداشتی و درمانی به دست این شرکتهای غول پیکر ارتجاعی و ضد مردمی کاملا مشهود می شود: عدم شفافیت و همکاری، کمبود ساختگی داروهای شدیداً مورد نیاز؛ و تمرکز بر فروش داروها به اکثر کشورهای ثروتمند که نه تنها ناعادلانه است بلکه در واقع کنترل این ویروس را بسیار دشوار تر خواهد کرد و انتقال مبالغ هنگفتی از پول مردم مالیات دهنده به دست مشتی از شرکتهای حریص برای سود جوئی قرار خواهد گرفت. در واقع، طرح کلی این مشکلات بطور گسترده ای قابل درک است، که می تواند یکی از عوامل رشد نگران کننده احساسات « ضد واکسن » در جامعه باشد.

1- GlaxoSmithKlein (GSK)

mod_easyslider

سخنان اسماعیل بخشی در گردهمآئی کارگران هفت تپه

بخشی از برنامه مراسم یادبود رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) در هامبورگ