جمعه, ۰۲ مهر ۱۴۰۰

جامعه مریض: بحران بیماریهای مزمن در آمریکا

بر اساس وب سایت (1 )، تقریبا نیمی از شهروندان آمریکائی با یک یا چند بیماری مزمن روبرو هستند. این بیماریهای مزمن عامل اصلی ۷۰٪ از مرگ و میر در ثروتمند ترین کشور جهان یعنی ایالات متحده هستند. این بیماریها ناتوانی جسمی به بار می آورند، کیفیت زندگی را از بین می برند و بالاخره طول عمر را کوتاه می کنند.

مجمع اقدام آمریکائی (2 )، تعداد بیماریهای مزمن را یک بحران ملی می نامد که سالانه تقریبا ۴ تریلیون دلار هزینه

 بر می دارد، حدود ۲۰٪ تولید ناخالص داخلی. هزینه های سر به فلک زده مراقبت های بهداشتی باعث می شود که درمان برای میلیونها آمریکائی غیر قابل پرداخت باشد. این کمبودها که مربوط به سلامتی است بویژه در سالمندان تأثیر می گذارد. با این حال کودکان در ایالات متحده بطور غیر عادی و نامناسبی بیمار هستند.

رابرت اف کندی جونیور که مؤسس سازمان « دفاع از سلامت کودکان » می باشد، « بیماری مزمن همه گیر » که بر کودکان ایالات متحده تأثیر می گذارد را « بزرگترین بحرانی » می نامد که کشور با آن روبروست.

کلاه برداری گسترده با واکسن تجربی، خطرناک، تغییر دهنده دی ان ای، تأیید نشده، با ورود سریع آن به بازار دارو ها براساس دروغ بزرگ و فریب جمعی، شرایط بحرانی را بسیار بدتر کرده است.

طبق سازمان « دفاع از سلامت کودکان » بیش از نیمی از کودکان ایالات متحده از یک یا چند بیماری مزمن رنج می برند. این بیماریها شامل آتیسم، اختلال در فعالیت بیش از اندازه و کمبود توجه (3 )، آسم، آلرژی، شرایط گسترش بیماری ناشی از انتی بادی ها یا لنفوسیت های تولید شده علیه موادی که بطور طبیعی در بدن کودکان وجود دارد (4 ) و موارد دیگر هستند.

در ۳۰ سال گذشته بروز بیماریهای متعدد در کودکان به طرز چشمگیری رشد کرده است، در حالیکه در گذشته کودکان ایالات متحده اکثرا سالم و طبیعی بودند. اما، دیگر به علت استفاده از فلزات سنگین، مواد کشنده شیمیائی ضد آفت، آب حاوی فلوراید، استفاده از مواد شیمیائی علف کُش، داروهای سمی، آلاینده های هوا، مواد افزودنی غیر طبیعی کُشنده در غذا، مواد غذائی تهیه شده توسط جی ام او (5 ) خطرناک , و اجزاء ترکیبی و سایر سموم محیطی که سلامت و رفاه همه را به خطر می اندازد.

مقصر اصلی دیگر همین واکسن ها هستند. هیچ کدام ایمن نیستند. آنها سلامتی را حفظ نمی کنند. بارها و بارها این واکسن ها باعث بیماریهایی می شوند که قرار است در برابر آنها محافظت کنند. آنها برای سایر داروها مشتری ایجاد می کنند، هر چه بیشتر این واکسن ها استفاده شود، خطر وقوع عوارض جانبی جدی و طول عمر کاهش می یابد.

در دهه ۱۹۵۰ ایلات متحده در زمره بالاترین کشورهایی بود با طول عمر بالا. امروز، ایالات متحده یکی از پائین ترین در زمره کشورهای پیشرفته می باشد.

در میان کشورهای پیشرفته، ایالات متحده دارای بالاترین نرخ فقر در جان است و افزایش نابرابری اجتماعی در جهان است.

درست به علت دلایل ذکر شده بالاست که چرا این ویروس لعنتی کشور ثروتمندی مثل آمریکا را در باتلاقی عظیم فرو برده که تا همین اکنون ادامه دارد.

هیچ گاه مثل امروز کودکان در ایالات متحده به این اندازه تحت تاثیر بیماریهای مزمن کنونی قرار نگرفته اند. آنچه که سازمان « دفاع از سلامت کودکان » آن را بیمار ترین نسل می نامد و می افزاید: « امید به زندگی در حال سقوط است و مرگ و میر نوزادان در حال افزایش است. »

« کودکان در ایالات متحده ۷۶٪ بیشتر از نوزادان در سایر کشورهای ثروتمند قبل از تولد خود می میرند. »

« مطالعه و بررسی که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ انجام شده نشان داد که نیمی از جوانان ایالات متحده (۱۳ سال تا ۱۸ سال) دارای حد اقل یک اخلال روانی، عاطفی و / یا رفتاری تشخیص داده شده اند. »

« رهبران ارشد ایالات متحده گزارش می دهند که از هر ۱۰  جوان آمریکائی بین سنین ۱۷ تا ۲۴ سالگی، ۷ نفر به دلیل چاقی، آسم، مشکلات شنوایی، بینایی و بیماری روانی برای خدمت در ارتش ایالات متحده مناسب نیستند. »

بجای تقویت سلامتی به عنوان یک اولویت ملی، شیوع بیماریهای متعدد به بیشتر آمریکائی ها از جمله بیش از نیمی از کودکان این کشور آسیب می رساند.

ثروتمند ترین کشور جهان ناسالم است، روز به روز اوضاع بدتر می شود و بهبود نمی یابد.

در میان کشورهای پیشرفته،  آمریکائی ها طول عمر کمتری دارند، بیمار ها و جراحات بیشتری دارند – علی رغم اینکه دو برابر سرانه هزینه شده برای مراقبت های بهداشتی است.

چه سیستمی به عنوان مدل برای جامعه جهانی به منظور رقابت کردن باید باشد که برای اکثر مردم آن ناکار آمد نباشد.

اولویت بیماری نسبت به سلامتی است چون سلامتی برای سرمایه دار سودآور نیست.

در میان کشورهای پیشرفته، ایالات متحده دارای بالاترین سرانه مرگ و میر نوزادان، بیمار های قلبی، سرطان، دیابت، سکته های مغزی، بیماری های تنفسی و سایر بیماریها را دارد.

سالانه میلیونها دارو تجویز می شود که با واکنش مضر و نامطلوب مواجه می شود.

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار آمریکائی به دلیل دارو های تجویز شده از جمله واکسن،  می میرند.

تلفات فوق به دلیل تزریق انبوه آمپول ها با دارو های مخدر خطر ناک به اصطلاح برای سلامت که به شدت در حال افزایش است.

میلیون ها آمریکائی فاقد بیمه های درمانی هستند. میلیون ها نفر دیگر به علت عدم استطاعت مالی به اندازه کافی تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نمی گیرند و در نتیجه عواقب خطرناکی در انتظار آنهاست. 

در شرایط کنونی که ۲۵٪ از آمریکائی ها که در سنین کار می باشند و شغل برای امرار معاش ندارند و یا با کم کاری مواجه هستند، در افسردگی بسر می برند به طوریکه زندگی میلیون ها خانوار را با فرسودگی مواجه کرده است.

بجای اینکه مقامات مسئول به منظور بر انگیختن و تهییج کردن از طریق ایجاد شغل و سایر سیاستها برای خاتمه دادن به این شرایط سخت و غیر قابل تحمل برای میلیونها خانوار آمریکائی تلاش کنند، نخبگان سیاست گذار آمریکائی تنها به فکر منافع ممتاز خود که با هزینه بیشتر نیروهای کار و زحمت باید تامین شود هستند. به عنوان مثال، می بینیم که چگونه فردی حریص و طمّاع مثل جف بوزو در این اوضاع پاندمیک ثروت ایشان به یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار رشد کرد. و همین طور سایر کلاه بر داران سرمایه دار در این اوضاع سودهای کلانی به جیب زدند. 

به احتمال زیاد بد ترین شرایط در پیش است.

تا زمانیکه نخبگان سیاست گذار در ایالات متحده بجای توجه به سلامت شهروندان خود به منافع شرکتهای غول پیکر دارو سازی بپردازند، به احتمال زیاد بحران بیماریهای مزمن در میان شهروندان بدتر خواهد شد، از جمله برای کودکان این آب و خاک خطرناک خواهد بود.

منبع: استفان لند من، تحقیقات جهان

1 - Fight Chronic Diseases.org

2 - The American Action Forum

3 - Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD)

4 - Paediatric autoimmune conditions

mod_easyslider

سخنان اسماعیل بخشی در گردهمآئی کارگران هفت تپه

بخشی از برنامه مراسم یادبود رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) در هامبورگ