شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
دروغ های ترامپ را فراموش کنید
دروغ های ترامپ را فراموش کنید، به وضعیت اقتصادی واقعی این کشور توجه کنید، هیچ چیز عاید کارگر زحمتکش نشده است
توسط رابرت رایج، ششم فوریه ۲۰۲۰
در صورت اجرای کامل ، کاهش مالیات سال ۲۰۱۷ منجر به افزایش مالیات برای بیشتر خانوارهای ۸۰ درصد پایین خواهد شد.
من قصد ندارم در مورد پیام دروغ های ترامپ در اعلام ادعا های وی اظهار نظر کنم، اما گفتار او آنقدر بزرگ بود – مخصوصا در مورد اقتصاد – که احساس

می کنم باید حتما حرفهای ناگفته او را بگویم. در اینجا، به منظور ثبت، وضعیت واقعی این کشور را مطرح می کنم.

۱ – شغل: متوسط اشتغال زایی ماهانه از ۲۲۳۰۰۰در سال ۲۰۱۸  به ۱۷۶۰۰۰در سال ۲۰۱۹  کاهش یافته است. میزان اشتغال بزرگسالان در سنین کار به مراتب کمتر از زمان اوباما افزایش یافته است، و هنوز هم به طور قابل توجهی پایین تر از کشورهای توسعه یافته است. سرعت ایجاد شغل نیز بطور قابل توجهی حتی کندتر از زمان اوباما است.

۲ – دستمزدها: رشد دستمزدها کاهش یافته است، بجز در ایالاتی که حد اقل دستمزد قدری بالا رفته است. خانواده معمولی آمریکایی امروز به مراتب فقیرتر از قبل از شروع بحران مالی در سال ۲۰۰۷ می باشد. حد متوسط دستمزد یک کارگر مرد تمام وقت (و خوشا بحال افرادی که شغل تمام وقت دارند ) هنوز هم بیش از 3 درصد پایین تر از آنچه که 40 سال پیش بوده است می باشد.

۳ – مالیات ها: کاهش مالیات ترامپ-جمهوریخواه یک شکست بزرگ بوده است. به ما وعده افزایش سرمایه گذاری در تجارت داده شد، اما سرمایه گذاری تجاری برای 9 ماه سال منقبض شده است – این اولین باری‌ست که از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاده است. در عوض کاهش مالیات باعث شد رکورد بازپرداخت سهم – در حدود ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ باشد.

در صورت اجرای کامل آن، کاهش مالیات برای سال ۲۰۱۷ منجر به افزایش مالیات برای بیشتر خانوارهای ۸۰ درصد پایین خواهد شد.

و این منجر به کسری رکورد زمان صلح (تقریباً یک تریلیون دلار تنها در سال۲۰۱۹ ) در کشوری که ظاهراً نزدیک به اشتغال کامل است، شده است. حتی با سرمایه گذاری ضعیف، ایالات متحده مجبور شد وام های عظیمی را از خارج ابتیاع کند، یعنی ۵۰۰ میلیارد دلار در سال و با افزایش بیش از ۱۰ ٪ در وضعیت بدهی خالص آمریکا تنها در یك سال.

۴ – تجارت: کسری کالاهای سال ۲۰۱۸ بزرگترین رکورد بود. حتی کسری تجارت با چین نسبت به سال ۲۰۱۶ تقریباً یک چهارم بود.

۵ – رشد: رشد سه ماهه آخر سال گذشته فقط ۲.۱ ٪، بسیار کمتر از ۴ ٪ ، ۵ ٪ یا حتی ۶ ٪ که ترامپ وعده ارائه آنرا داده بود و حتی کمتر از میانگین ۲.۴ ٪ حتی نسبت به دوره دوم اوباما بود با توجه به محرک ارائه شده توسط کسری یک تریلیون دلاری و نرخ بهره فوق العاده پایین، این عملکرد بسیار ضعیفی ست.

۶ – حقوق کارگران: با توافق دمکرات ها، دولت ترامپ به طور منظم حقوق کارگران را تضعیف و لگدمال کرده است. بیش از هشت میلیون کارگر با قانون اضافه کاری ترامپ پشت سر گذاشته خواهند شد. طبقه کارگر ۱.۴ میلیارد دلار کمتر از قانون ۲۰۱۶ دریافت می کند. قانون کارفرمایان مشترک دولت جدید ترامپ، یک میلیارد دلار  برای طبقه کارگر ضرر میآورد.

۷ – بهداشت و درمان: میلیون ها آمریکایی پوشش درمانی خود را از دست داده اند، و نرخ بیمه نشده ها افزایش یافته است، بطوریکه تنها در دو سال از ۱۰.۹٪ به ٪ ۱۳.۷ رسیده است. حد متوسط عمر در ایالات متحده، قبلا پائین بود، اما در هر دو سال ریاست جمهوری ترامپ سقوط کرد.

۸ – اقلیم یا آب و هوا: ضررهای ناشی از تغییرات آب و هوا در ایالات متحده قبلا به اوج خود رسیده بود، که بیش از هر کشور دیگری خسارت به دارایی ها وارد کرده است -  به ۱.۵٪ تولید نا خالص داخلی در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

رابرت رایج، صدر اساتید سیاستهای عمومی دانشگاه برکلی در کالیفرنیا ست.

در زمینه مالی ما را یاری دهید

سخنان اسماعیل بخشی در گردهمآئی کارگران هفت تپه

بخشی از برنامه مراسم یادبود رفیق علی صادقی (کاک ابراهیم) در هامبورگ