3. دسامبر 2023

مرزهای ستاره‌ای 

در روز شنبه 18 مارس، بیست سال پس از تهاجم جنایتکارانه به عراق و در گرمای شدید تابستان، حدود 600 نفر با بنرها و بروشورهایی در کتابخانه دولتی گرد هم آمدند و بروشورهایی در مورد معامله AUKUS و دولت بی رحم استرالیا را محکوم کردند. در همان زمان چند صد جوان در تظاهرات دیگری در خارج از ساختمان پارلمان علیه تحریک افراطی راست و نئونازی به ترنس ها شرکت کردند. بدون این، حتی تعداد بیشتری به تظاهرات ضد AUKUS می‌پیوستند، اما احساس می‌کردند که باید فاشیست‌ها را به چالش بکشند. سخنرانان قابل توجهی وجود داشتند، و مهم بود که جنبش ضد جنگ را با تشویق بازنمایی گسترده ایده ها و همچنین آوردن اطلاعات و تجزیه و تحلیل از کارشناسان معتبر – دیو سوینی (بنیاد حفاظت از استرالیا)، مارگارت بیویس (انجمن پزشکی برای پیشگیری از جنگ)، جان لندر (دستیار سابق سفیر در چین)، ریچارد تانتر (بنیاد ناتیلوس دانشگاه ملبورن)، الکسیا فوئنتس (بایان ملبورن) و کوین براکن (MUA). نکات کلیدی مطرح شده در سخنرانی ها عبارت بود از… • AUKUS از دست دادن حاکمیت ایالات متحده را تثبیت می کند • AUKUS در هر جنگ بین ایالات متحده و چین، پاین گپ (آلیس اسپرینگز منطقه ای در استرالیا) و داروین را هدف قرار می دهد. 

ایالات متحده استرالیا را به عنوان پایگاه و سکوی پرتاب برای کشتی های هسته ای و بمب افکن ها می خواهد • سربازان، کشتی ها و هواپیماهای بیشتر ایالات متحده – اینجا و در فیلیپین و گوام، هزینه های هنگفتی از هزینه نیازهای اجتماعی، مسکن، مراقبت های بهداشتی، حمایت از معلولیت، مستمری را هدر میدهد

نیروهای، هشدار اتحادیه و جامعه در بحث جنگ، با مخالفت طولانی مدت با هسته ای شدن، با تجمع سپس در خیابان های اصلی شهر راهپیمایی کردند و با بنرها، پلاکاردها و شعارهای فراوانی مانند «1-2-3-4، ما جنگ دیگری نمی خواهیم!» توجه بسیاری را به خود جلب کرد. 5-6-7-8، ما ایالت آمریکا نیستیم! و «نه به AUKUS! نه به جنگ! نه به هسته ای در ساحل ما!» جولیان آسانژ را آزاد کنید! شعارهای دیگر خواستار آزادی جولیان آسانژ، شهروند استرالیایی، افشاگر جنایات جنگ آمریکا در عراق در عراق شد. یک توقف کوتاه در خارج از کنسولگری بریتانیا در خیابان کالینز نیز این پیام را به آنها داد. 

در باغ خزانه‌داری، راهپیمایی به حامیان بیشتر جولیان آسانژ برای سخنرانی‌های بیشتر توسط دین یتس، روزنامه‌نگار جنگ عراق، دیوید مک‌براید افشاگر نظامی، سناتور پیتر ویش ویلسون، سناتور سبزها و یک فعال دانشجویی پیوست. میزگرد صلح شرلی وینتون، یکی از سازمان دهندگان تجمع برای میزگرد صلح، در سخنرانی کوتاه خود احساسات کمپین ضد AUKUS را خلاصه کرد. نمی توان از ویرانی مداومی که تهاجم آمریکا به عراق بر مردم آن کشور وارد کرده است سخن نگفت. افغانستان، عراق، سوریه و سایر جنگ‌های تحت رهبری ایالات متحده در سرتاسر جهان یادآوری دائمی برای ما هستند که هرگز نباید از ایجاد و گسترش جنبش مردمی برای صلح و عدالت تسلیم شویم. 

ما باید با صدها هزار نفر متحد، سازماندهی و بسیج شویم تا راهپیمایی جدید را به سوی علیه جنگ دیگری به رهبری ایالات متحده را عقب برانیم. این بار در منطقه ما، و به طور بالقوه یک جنگ هسته ای. زیردریایی‌های هسته‌ای و پیمان جنگی AUKUS، حرکت به سمت جنگ بین ایالات متحده و چین را با عواقب مخربی برای مردم و محیط زیست در آسیا و اقیانوسیه تسریع می‌کند. حمله به عراق به رهبری ایالات متحده به عنوان یک دروغ بزرگ از سلاح های “کشتار جمعی” آغاز شد. امروز، مانند 20 سال پیش، رسانه ها و اربابان آنها در شرکت های تسلیحاتی و سوخت های فسیلی، ما را با دروغ هایی بمباران می کنند که AUKUS و زیردریایی های هسته ای از استرالیا دفاع خواهند کرد و از جنگ در منطقه جلوگیری خواهند کرد. 

“این نمی تواند دور از حقیقت باشد. پیمان جنگی AUKUS و زیردریایی های هسته ای ابزار جنگ های تجاوزکارانه علیه سایر کشورها هستند. این کشورها و قرارداد آکوس از استرالیا دفاع نخواهد کرد، اما در صورت وقوع جنگ بین ایالات متحده و چین، ما را به یک هدف نظامی تبدیل می کند. AUKUS، زیردریایی‌های هسته‌ای، بمب‌افکن‌های B52 حامل سلاح‌های هسته‌ای، کشتی‌های جنگی آمریکا و بریتانیا (بیش از احتمال حامل سلاح هسته‌ای) به‌طور دائم در بنادر استرالیا خواهند بود. ایالات متحده استرالیا را به پایگاه نظامی ایالات متحده تبدیل می کند، سکوی پرتاب برای جنگ های ایالات متحده. این ربطی به دفاع از استرالیا ندارد، بلکه فقط برای محافظت و ترویج هژمونی اقتصادی آمریکا در آسیا و اقیانوسیه است. رشد اقتصادی چین هژمونی جهانی ایالات متحده را تهدید می کند. قرارداد آکوس Aukus) زیردریایی‌های هسته‌ای و توافقنامه وضعیت نیرو به ایالات متحده اجازه می‌دهد استرالیا را به پایگاه نظامی اصلی خود تبدیل کند، که در جنگ با چین به عنوان نیابتی اقدام کند. AUKUS و 368 میلیارد دلار برای زیردریایی‌های هسته‌ای که دولت آلبانیز نخست وزیر استرالیا با مالیات مردم می‌خرد، فقط به تدارک جنگ سرعت می‌بخشد. این یک دروغ آشکار است که 368 میلیارد دلار از مالیات مردم برای دفاع از استرالیا و جلوگیری از جنگ است. 

دولت استرالیا همگام با ایالات متحده برای تحریک و آغاز جنگ با چین، حرکت می کند. این غیرقابل پذیرش است که در زمان بحران‌های عمده در سلامت عمومی و آموزش و پرورش، بی‌خانمان‌های رو به افزایش، اجاره بها، افزایش هزینه مسکن برای اکثریت، مراقبت از سالمندان، مراقبت از کودکان، خدمات اجتماعی، هزینه‌های زندگی: زمان کاهش دستمزدها و ویرانی آب و هوا، فرا رسیده باشد

در 19 مارس 2023 در ملبورن روزنامه وانگارد ارگان حزب کمونیست استرالیا مارکسیسم – لنینیسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *