3. دسامبر 2023

سیمور هرش

«سیمور هرش» روزنامه‌نگار آمریکایی برنده جایزه «پولیتزر» بر اساس تحقیقاتی بر این نظر است که ایالات متحده خطوط لوله «نورد استریم» را در ماه سپتامبرگذشته تخریب کرده است.

وی طبق اطلاعاتی که بدست آورده مدعی است که غواصان نیروی دریایی ایالات متحده در یک عملیات به رهبری سیا و به دستور «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا خطوط لوله انتقال گاز طبیعی در دریای بالتیک را بمب‌گذاری کردند. بر اساس اطلاعات دقیقی که بدست آورده نیروی دریایی ایالات متحده این بمب‌گذاری را تحت پوشش رزمایش‌ ناتو» با همکاری نیروی دریایی و دستگاه اطلاعاتی نروژ انجام داد.

البته کاخ سفید این مقاله را رد و آن را کاملا جعلی و یک داستان خیالی توصیف کرد. اما سیمور هرش وبلاگ‌نویس تازه‌کاری نیست که برای جذب مخاطب مطلب بنویسد. او سابقه محکم و غیرقابل انکاری در نوشتن گزارش‌های افشاگرانه مانند «کشتار مای لای» توسط نظامیان آمریکایی در سال ۱۹۶۹ در جنوب ویتنام دارد..

اما بایدن در۷ فوریه سال گذشته اظهار داشت که اگر نیروها یا تانک‌های روسی وارد اوکراین شوند دیگر نورد استریمی وجود نخواهد داشت و «ما آن را پایان می‌بخشیم». و همانطور که در آن زمان به آن اشاره شد، فقط آمریکا بود که از انفجار خطوط نورد استریم بهره می‌برد با اینکه برخی مقامات غربی سعی کردند انگشت اتهام را به سوی روسیه نشانه بروند.

جای تعجب نداشت که روسیه که مکررا تاکید داشت که آمریکا و ناتو مسئول انفجارهای نورد استریم هستند، خواستار انجام یک تحقیق بین‌المللی در این باره شد. «دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در حالی که سعی داشت با احتیاط به مقاله سیمور هرش به عنوان منبع اصلی حرفهایش اشاره کند گفت غیرمنصفانه است که مقاله‌ای را تحلیل عمیقی از موضوع دارد را نادیده بگیریم و جهان باید حقیقت درباره عمل خرابکارانه نورد استریم را متوجه شود زیرا الگوی بسیار خطرناکی ایجاد می کند که در هر جای دیگر جهان هم می‌توان آن را انجام داد.

اگر ایالات متحده تمایل دارد جهان تکذیبیه آن را باور کند، بهتر است کمک کاملی به انجام یک تحقیقات شفاف و مستقل درباره موضوع انفجار نورد استریم انجام دهد. تخریب خطوط لوله نورد استریم به دلیل داشتن زیرساختی غیرنظامی، ماهیتا یک اقدام تروریستی محسوب می‌شود. این خرابکاری همچنین یک جرم محیط زیستی سنگین است چرا که در نتیجه انفجار، ۳۰۰ هزار تن مربع گاز متان وارد جو شد؛ پدیده‌ای که بزرگترین انتشار یک گاز گلخانه‌ای از صرفا یک حادثه، محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه گزارش سیمور هرش به مذاق مقامات آمریکایی خوش نیامده، جای تعجب ندارد که دولت ایالات متحده مکرراً سعی در زیر سوال بردن اعتبار او داشته و هرش را به انتشار تئوری‌های توطئه متهم کند. در عین حال تردیدی درباره معقول بودن گزارش سیمور هرش وجود ندارد و این مهم است که جامعه جهانی خود مشخص کند که چه کسی مسئول است و آنها را پاسخگو کند. تخریب خطوط لوله نورد استریم به دلیل داشتن زیرساختی غیرنظامی، ماهیتا یک اقدام تروریستی محسوب می‌شود. این خرابکاری همچنین یک جرم محیط زیستی سنگین است چرا که در نتیجه انفجار، ۳۰۰ هزار تن مربع گاز متان وارد جو شد؛ پدیده‌ای که بزرگترین انتشار یک گاز گلخانه‌ای از صرفا یک حادثه، محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *