3. دسامبر 2023

اوکرائین و تایوان چه پیامی برای استرالیا دارند

مقاله ای از حزب کمونیست استرالیا مارکسیست لنینیست ۲۰نوامبر ۲۰۲۲

بالا منزیس حزب کمونیست استرالیا را در جنگ جهانی دوم ممنوع کرد و مبارزه همه پرسی را برای ممنوعیت مجدد آن در سال ۱۹۵۱ رهبری کرد

در اواسط مارس سال جاری، کمتر از یک ماه پس از آغاز جنگ مداوم خود علیه فدراسیون روسیه، دولت اوکرائین ۱۱ حزب مخالف را به دلیل ادعای “ارتباط با روسیه” ممنوع کرد.

برخی از نشریات به اشتباه این رویداد را ممنوعیتی توصیف کرده اند که به طور خاص مخالفان جناح چپ را هدف قرار داده است، اما در حالی که همه این احزاب چپ نبودند (و برخی ممکن است واقعاً با دولت روسیه ارتباط داشته باشند)، این یک نمونه بسیار واضح از یک بورژوازی است. دولت از جنگ به عنوان بهانه ای برای خاموش کردن مخالفان استفاده می کند.

اخیراً در اواخر اوت، رژیم زلنسکی قانون ۵۳۷۱ را تصویب کرد که حق چانه زنی و اتحادیه کارگران را از بین می برد و حقوق کارگران و شرایط کار را از بین می برد. اجرای جدید چنین حملات آشکاری علیه طبقه کارگر اوکرائین می تواند پیامدهای بزرگی برای استرالیا داشته باشد، زیرا کارگران در اینجا با مجموعه ای از قوانین رو به افزایش روبرو هستند که برای از هم گسیختن و بی قدرتی آنها طراحی شده‌اند.

مشهور است که هر انقلاب سوسیالیستی با نوعی بحران شعله ور می شود، و از نظر تاریخی، جنگ اغلب به عنوان چنین بحرانی عمل کرده است که می تواند طبقه کارگر را به انقلاب برانگیزد. بارزترین مثال این است که چگونه مشارکت امپراتوری روسیه در جنگ جهانی اول عامل اصلی کمک به انقلاب بلشویکی بود. طبقه حاکم نیز مانند ما از این موضوع آگاه است. همچنین به خوبی شناخته شده است که طبقه کارگر استرالیا در حال حاضر کنترل چندانی بر سیاست خارجی استرالیا ندارد و اگر ایالات متحده وارد یک جنگ بزرگ شود، ما یکی از اولین کشورهایی خواهیم بود که به این سمت کشیده می‌شوند. ما همیشه هستیم.

در واقع، حزب کمونیست در طول جنگ جهانی دوم توسط دولت استرالیا ممنوع شد و همه پرسی در سال ۱۹۵۱ برای ممنوعیت مجدد آن با اندکی شکست خورد. اعضا به خیانت متهم شده‌اند. اگر جنگ مستقیماً چین را درگیر کند، چنین اقداماتی تشدید می شود، حتی اگر جنبش کمونیستی استرالیا آنقدر ضعیف است که در حال حاضر بیش از یک تهدید بالقوه برای سرمایه داری باشد.

اوایل ماه اوت یادآوری بسیار بلندی از واقعی بودن خطر چنین درگیری به ما داد. بر کسی پوشیده نیست که ایالات متحده به شدت با جمهوری خلق چین و مخالفت ژئوپلیتیکی که در برابر هژمونی نزدیک به جهانی آمریکا ارائه می کند، مخالف است. ایالات متحده در حال حاضر از اکثر تاکتیک هایی که علیه اتحاد جماهیر شوروی استفاده کرده است، علیه چین استفاده می کند. با این حال به نظر می رسد تا کنون روشن است که علیرغم اینکه چین دهه ها پیش سوسیالیسم را به شیوه ای مشابه اتحاد جماهیر شوروی کنار گذاشت، چنین تاکتیک هایی به سادگی کار نمی کنند. هر چه این روند بدون هیچ تغییر عمده ای در وضعیت جهانی ادامه یابد، ایالات متحده بیشتر جنگ را تنها گزینه باقی مانده برای دستیابی به اهداف خود در نظر خواهد گرفت.

رویدادهای تایوان در شش ماه گذشته نشان می دهد که ایالات متحده ممکن است در حال حاضر به این نتیجه نزدیک شود – ایالات متحده به وضوح امیدوار بود که چین اشتباه محاسباتی انجام دهد که اوضاع را تشدید کند تا اقدامات ایالات متحده برای “دفاع” از جزیره را توجیه کند. حزب کمونیست فیلیپین قبلاً به همین نتیجه در مورد انگیزه های ایالات متحده رسیده است.

اگر چنین تنش‌هایی صورت می‌گرفت، بدون شک استرالیا یکی از اولین کشورهایی بود که علیه منافع طبقه کارگر استرالیا وارد درگیری شد.

برای اکثر مردم عادی، اقداماتی که علیه طبقه کارگر در اوکرائین انجام می شود ممکن است به نظر برسد که این اقدامات فقط در یک کشور دور ممکن است اتفاق بیفتد، اما در واقعیت اگر ما به جنگ با چین کشیده شویم، ممکن است آنچه در آنجا اتفاق می افتد در اینجا انجام شود. یک قدرت بزرگ دیگر این بدان معنا نیست که تمام مخالفت ها با رژیم بورژوایی ما سرکوب خواهد شد و هیچ امیدی برای طبقه کارگر استرالیا باقی نمی گذارد، اما به این معنی است که ما باید برای هر اقدامی که علیه ما انجام می شود آماده باشیم.

تا زمانی که تهدیدهایی را که ممکن است با آنها روبرو شویم را درک کنیم و بدانیم چگونه به چنین تهدیدهایی پاسخ دهیم، می توانیم بدون توجه به هر چیزی پیروز شویم و می توانیم پیروز شویم. ما پیروز خواهیم شد.

وانگارد ارگان حزب کمونیست استرالیا مارکسیست لنینیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *